סחרחורות

 
 

 

סחרחורת וורטיגו:
סחרחורת הינה אחת התלונות השכיחות ביותר ממנה סובלים חולים. המושג סחרחורת כולל מחלות רבות. כאשר החולה מתאר תחושה של סיבוב או תנועה, (מצב הנקרא "ורטיגו") הדבר נובע, בדרך כלל, מהפרעה במערכת הווסטיבולרית או מערכת שיווי המשקל. מערכת שיווי המשקל כוללת את אברי שיווי המשקל באוזן הפנימית, עצבי שיווי המשקל והחיבורים למוח, לעיניים ולשרירי הגוף.
 

מקור הסחרחורת יכול להיות גם מהמוח, ולנבוע מהפרעות בלחץ הדם, במחלות לב ובמצבי חרדה. סוג הטיפול תלוי באבחון מדויק של מקור הבעיה.
 

ברוב המוחלט של המקרים אין בדיקת דם, צילום או כל בדיקת עזר אחרת המגלה את הסיבה, ואבחנה מתקבלת על סמך דברי החולה ובדיקה גופנית קפדנית.

 

מספר סיבות שכיחות לוורטיגו:
מחלת מנייאר (Meniere's Disease):
מחלה בה אוזן אחת סובלת מעודף נוזל באוזן הפנימית. החולים סובלים מהתקפי סחרחורת סיבובית, הנמשכים דקות עד שעות ומלוות בליקוי שמיעה, טנטון (רעש באוזן) ולעיתים תחושת לחץ באחת האוזניים. התקפי הסחרחורת פוגעים מאוד באיכות החיים, וקיים ליקוי שמיעה המחמיר במשך הזמן. הטיפול הינו לרוב באמצעות תרופות. חלק מהחולים שאינם מגיבים לתרופות נהנים מהזרקת תרופה לאוזן (גנטמיצין), ולעיתים נדירות יותר מבוצעים ניתוחים המפסיקים את התקפי הסחרחורת.

 

ווסטיבולופטיה חוזרת: (Recurrent vestibulopathy)
מחלה בה קיימים התקפי סחרחורת סיבובית, בדומה למחלת מנייר, אך ללא טנטון וירידת שמיעה. הסיבה למחלה לא ידועה, ייתכן ונגיף תוקף את עצב שיווי המשקל. בדרך כלל, החולים מגיבים טוב לטיפול תרופתי, ותדירות ועוצמת ההתקפים יורדת עם השנים.

 

סחרחורת פתאומית תנוחתית טבה: (Benign paroxysmal positional vertigo)
הסיבה הנפוצה ביותר לסחרחורת. החולים סובלים מהתקפי סחרחורת הנמשכים מספר שניות, בעת שכיבה על אחד הצדדים, בעת הרמת הראש או בהתכופפות. המנגנון המביא להתקפי הסחרחורת הינו ניתוק של חלקיקי סידן מחלק אחד של האוזן הפנימית, ולכידתם בתוך אחת משלוש תעלות שיווי המשקל. במחלה זו קיימים ממצאים טיפוסיים של ריצוד העיניים בעת הורדת הראש אחורה לאחד הצדדים. הטיפול הינו על ידי הזזת החולה בצורה מסוימת, המזיזה את החלקיקים ומוציאה אותם מהתעלה הפגועה. הטיפול מוצלח ביותר, ומפסיק את ההתקפים.

 

וסטיבולר נאוריטיס: (Vestibular neuritis)
מחלה שנגרמת מנגיף התוקף את עצב שיווי המשקל בצד אחד, וגורמת לסחרחורת למשך מספר ימים עד שבועות. לעיתים קרובות, הדבר מלווה בחוסר יכולת לזוז ובהקאות, וחלק מהחולים זקוקים לאשפוז. ההבראה היא אמנם איטית אך בצעירים היא כמעט תמיד מלאה.
 

התלונה של סחרחורת דורשת ברור יסודי, שכן לעיתים הסחרחורת מעידה על מחלה מסוכנת, ואז היא בדרך כלל מלווה בסימנים נוספים כמו חולשת גפיים, הפרעות בבליעה ובתחושה.
 

במרפאתי נעשה בירור יסודי של הסחרחורת ומתקבלות המלצות טיפול ומעקב.
 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר